Workshops



Oral presentations for workshops will be selected by the members of the National and International Scientific Board. Only abstracts submitted before April 30, 2013 can be considered. If requested, participants can update their abstracts until June 30, 2013. The following persons have accepted to chair our workshops
  • Bruno Andre (Belgium)
  • Mike Cherry (USA)
  • Pascale Daran-Lapujade (Netherlands)
  • Jorrit Enserink (Norway)
  • Ralf Erdmann (Germany)
  • Robert Ernst (Germany)
  • Birthe Fahrenkrog (Belgium)
  • Juerg Gafner (Switzerland)
  • Jürgen Heinisch (Germany)
  • Stefan Hohmann (Sweden)
  • Thomas Jeffries (USA)
  • Roland Lill (Germany)
  • Mart Loog (Estonia)
  • Elke Nevoigt (Germany)
  • Michael Polymenis (USA)
  • Doris Rauhut (Germany)
  • Peter Rehling (Germany)
  • Sandra Tenreiro (Portugal)
  • Johan Thevelein (Belgium)
  • Kevin Verstrepen (Belgium)
  • Rene Verwaal (Netherlands)
Click on the corresponding workshop to see the schedules and speakers

Workshop 1: Metabolism and transport

Timetable for Workshop1 - Metabolism and transport Friday, August 30, 2013, 16:30 - 19:10, Lecture Hall: to be announced Chairs: Bruno Andre and Pascale Daran-Lapujade
Talks will be 15min + 5min discussion
16:30 - 16:50 Alexander Farwick (Germany) and Eckhard Boles
Engineering of hexose transporters in S. cerevisiae towards high D-xylose specificity
16:50 - 17:10 Amélie Cairey-Remonnay (France), Julien Deffaud, Alexandre Soulard, Micheline Wésolowski-Louvel, Marc Lemaire
Glycolysis controls glucose signaling by targeting the glucose sensor Rag4 in Kluyveromyces lactis
17:10 - 17:30 María José Rodríguez Colman (Spain), Nuria Vall-llaura, Elisa Cabiscol, Joaquim Ros
The FOX transcription factor Hcm1 regulates mitochondria and oxidative metabolisme in S. cerevisiae
17:30 - 17:50 Aaron Miller (USA), Bryony Lynch, Mei Huang, Annie Young, Maitreya Dunham
Rates of adaptation in yeast and the landscape of mutations seen across many replicate evolution experiments
17:50 - 18:10 Jure Piskur (Sweden), Nerve Zhou, Arne Hagman, Olena Kurylenko, Silvia Galafassi, Jun-Yi Leu, Justin Fay, Concetta Compagno
Evolution of yeast carbon metabolism
18:10 - 18:30 Marta Rubio-Texeira (Belgium), Griet Van Zeebroeck, Joep Schothorst, Johan Thevelein
Uncoupling of transport, signaling, oligo-ubiquitination and endocytosis in Gap1 transceptor
18:30 - 18:50 Dindial Ramotar (Canada), Mustapha Aouida, Marta Rubio-Texeira, Johan M. Thevelein
Agp2, a member of the yeast amino acid permease family, positively regulates polyamine transport at the transcriptional level
18:50 - 19:10 Pascale Daran-Lapujade (Netherlands), Leonie G. Boender, Mark M. M. Bisschops, Erik A. de Hulster, Marinka J. H. Almering, Ton J. A. van Maris, Jack T. Pronk
Dissection of yeast responses to extreme calorie restriction and energy starvation

Workshop 2: Signal transduction

Timetable for Workshop2 - Signal transduction Friday, August 30, 2013, 16:30 - 19:00, Lecture Hall: to be announced Chairs: Jürgen Heinisch and Johan Thevelein
Talks will be 10min + 5min discussion Part I: Transcription and translation
16:30 - 16:45 Deike J. Omnus (Sweden), Per O. Ljungdahl
Stp1 latency is dependent on a small conserved motif in the N-terminal domain
16:45 - 17:00 Mohammad Fayyad Kazan (Belgium), Isabelle Georis, André Feller, Anna Maria Marini, Evelyne Dubois
Screening the yeast genome for new factors involved in Nitrogen Catabolite Repression (NCR)
Part II: TOR signaling
17:00 - 17:15 Terrance Cooper (USA), Jennifer Tate
The five physiological conditions commonly used to down-regulate TorC1 generate different situations with distinct requirements and outcomes
17:15 - 17:30 Julia Koehler (USA), Tahmeena Chowdhury, Niketa Jani, Folkert van Werven, Robert Bastidas, Joseph Heitman
Candida albicans yeast but not hyphae require pescadillo to respond to TOR
Part III: Energy metabolism and cell wall
17:30 - 17:45 Ken Peeters (Belgium), Héctor Quezada, Beatriz M. Bonini, Johan M. Thevelein
Activation of the proto-oncogene coded Ras protein via active glycolysis
17:45 - 18:00 Kristofer Bodvard (Sweden), Anna Jorhov, Anders Blomberg, Mikael Molin, Mikael Kall
Crz1 is activated by blue light in a Ca2+/calcineurin-dependent and PKA-independent manner
18:00 - 18:15 Jürgen Heinisch (Germany), Katja Backhaus, Rosaura Rodicio
Epistasis analyses indicate a connection between SNF1 and cell wall integrity signaling in S. cerevisiae
18:15 - 18:30 Tiina Tamm (Estonia), Katriin Antonov, Kaarel Kruuse, Geidi Mitt
Mitochondrial membrane potential regulates the filamentous and invasive growth of S. cerevisiae
Part IV: Other signalings
18:30 - 18:45 Gertien Smits (Netherlands), Rick Orij, Anna Zakrzewska, Azmat Ullah, Stanley Brul, Gertien Smits
The simplest signal: protons as second messengers controlling cell division rate and more
18:45 - 19:00 Zdena Palkova (Czech Republic), Ladislava Trbolova, Michal Cap, Marcela Hejlova, Libuse Vachova
Signaling and differentiation in yeast colonies: From stress and ageing to longevity

Workshop 3: Organelles

Timetable for Workshop3 – Organelles Friday, August 30, 2013, 16:30 – 19:00, Lecture Hall: to be announced Chairs: Ralf Erdmann and Peter Rehling
Talks will be 20min + 5min discussion
16:30 - 16:55 Sabrina Beck (Germany), Malayko Montilla Martinez, Vivien Krüger, Michael Meinecke, Wolfgang Schliebs, Richard Wagner, Ralf Erdmann
Identification of the peroxisomal Translocon for PTS2-proteins
16:55 - 17:20 Chao-Wen Wang (Taiwan), Yu-Hsuan Miao, I-Shun Chang
Ldb16 associates with Fld1/seipin at the endoplasmic reticulum / lipid droplet (LD) contact sites to control LD size in budding yeast
17:20 - 17:45 Maria Rompf (Switzerland), Stefania Vaga, Ruedi Aebersold, Andreas Mayer
Differential phosphoproteomics of fragmenting yeast vacuoles
17:45 - 18:10 Markus Deckers (Germany)
Dynamics of respiratory chain complex organization during hypoxia
18:10 - 18:35 Swee Kim Ang (UK), Mengqi Zhang, Hui Lu
Distinguishing the functions of the individual shuttle cysteines of mitochondrial sulphydryl oxidase Erv1
18:35 - 19:00 Rod Devenish (Australia), Giuseppe Lucarelli, Mark Prescott
A genome-wide over-expression screen for mutants exhibiting perturbed mitophagy

Workshop 4: Systems biology and bioinformatics

Timetable for Workshop 4 - Systems biology and bioinformatics Friday, August 30, 2013, 16:30 - 18:35, Lecture Hall: to be announced Chairs: Kevin Verstrepen
Talks will be 20min + 5min discussion
16:30 - 16:55 Gianni Liti (France), Anders Bergström, Jared Simpson, Francisco Salinas, Leopold Parts, Amin Zia, Alan Moses, Edward Louis, Ville Mustonen, Jonas Warringer, Richard Durbin
A high-definition view of functional variation from natural yeast genomes
16:55 - 17:20 Sebastian Treusch (USA), Frank Albert, Joshua Bloom, Leonid Kruglyak
Mapping quantitative trait loci across the species-wide genetic diversity of S. cerevisiae
17:20 - 17:45 Rita Gemayel (Belgium), Kevin J. Verstrepen
Unstable tandem repeats generate functional variability in the yeast global regulator SSN6
17:45 - 18:10 Ludwig Geistlinger (Germany), Gergely Csaba, Simon Dirmeier, Robert Kueffner, Ralf Zimmer
A comprehensive gene regulatory network for the diauxic shift in Saccharomyces cerevisiae
18:10 - 18:35 Jean-Paul Meijnen (Belgium), Maria Foulquia-Moreno, Johan Thevelein
Polygenic analysis of genetically complex traits for the improvement of industrial yeast strains

Workshop 5: Stress and quality control

Timetable for Workshop5 - Stress and quality control Saturday, August 31, 2013, 16:30 - 18:45, Lecture Hall: to be announced Chairs: Robert Ernst and Stefan Hohmann
Talks will be 13min + 2min discussion
16:30 - 16:45 Marizela Delic (Austria), Diethard Mattanovich, Brigitte Gasser
Redox regulation in ER and cytosol differs during oxidative protein folding & ER stress
16:45 - 17:00 Christoph Schueller (Austria), Heiko Schmidt, Eva Klopf
INO80 remodelling of promoter proximal nucleosomes is proportional to promoter activity
17:00 - 17:15 Tatiana Chernova (USA), Moiez Ali, Luming Yin, Gary P. Newnam, Yury O. Chernoff, Keith D. Wilkinson
Proteolytic processing of the actin assembly protein Lsb1 is stress dependent and modulates aggregation of other proteins
17:15 - 17:30 Shay Ben-Aroya (Israel), Peters Lee, Rotem Hazan, Michal Breker, Maya Schuldiner
Formation and dissociation of proteasome storage granules (PSGs) are regulated by cytosolic pH
17:30 - 17:45 Mariona Nadal (Spain), Carme Solé, Núria Conde, Francesc Posas, Eulália de Nadal (Spain)
Control of gene expression by the Hog1 SAPK
17:45 - 18:00 Tianlu Li (Spain), Aurora Zuzuarregui, Christina Friedmann, Gustav Ammerer, Paula Alepuz
Interactions between HOG Signalling Proteins: the M-Track Method
18:00 - 18:15 Sebastian Ibstedt (Sweden), Theodora Sideri, Chris Grant, Markus Tamás
Global analysis of protein aggregation in Saccharomyces cerevisiae
18:15 - 18:30 Mehdi Kabani (France), Virginie Redeker, Ronald Melki
Degradation of Sup35p by the proteasome affects PSI+ prion propagation and clearance
18:30 - 18:45 Robert Ernst (Germany)
A lipid E-MAP identifies Ubx2 as a critical regulator of lipid saturation and lipid bilayer stress

Workshop 6: Cell cycle, replication and meiosis

Timetable for Workshop6 – Cell cycle, replication and meiosis Saturday, August 31, 2013, 16:30 – 19:15, Lecture Hall: to be announced Chairs: Jorrit Enserink, Mart Loog
Talks will be 12min + 3min discussion
16:30 - 16:45 Jorrit Enserink (Norway)
Cdk1 is part of a network of priming kinases that directly regulate the basal transcription machinery
16:45 - 17:00 Ervin Valk, Andreas Doncic, Mardo Kõivomägi, Rainis Venta, Anna Iofik, Ilona Faustova, Rait Kivi, Triinu Siibak, Eva Rose M. Balog, Seth M. Rubin, Jan Skotheim, Mart Loog (Estonia)
Mutually exclusive phosphorylation events control the decision between mating and cell cycle progression
17:00 - 17:15 Akos Sveiczer (Hungary), Anna Horvath, Anna Racz-Monus, Peter Buchwald
Cell length growth in fission yeast: an analysis of its bilinear character and the nature of its rate change transition
17:15 - 17:30 Bram Cerulus (Belgium), Aaron New, Kevin Verstrepen
Heterogeneous single-cell growth behavior affects population-level growth rate
17:30 - 17:45 Geetha Melangath (India), Shataparna Banerjee, Samirul Bashir, Vijaykrishna Nagampalli, Usha Vijayraghavan
Global splicing functions of SpSlu7 reveal diversity in spliceosome assembly
17:45 - 18:00 Ireneusz Litwin (Poland), Dorota Dziadkowiec, Robert Wysocki
Oxidative stress and replication-independent DNA breakage induced by arsenic in Saccharomyces cerevisiae
18:00 - 18:15 Ivan Liachko (USA), Rachel Youngblood, Uri Keich, Maitreya Dunham
High-throughput mapping, dissection, and optimization of replication origins in diverse species of yeast
18:15 - 18:30 Marina Murillo Pineda (Spain), Marta Clemente-Ruiz, Fernando Monje-Casas, Félix Prado Velasco
Topoisomerase II and condensin activates a DNA damage independent mitotic checkpoint in chromatin assembly mutants
18:30 - 18:45 Masayuki Onishi (USA), Ryuichi Nishihama, Nolan Ko, John R. Pringle
Actomyosin-ring-independent role of Rho1 in cytokinesis and a novel mechanism for its regulation by Cyk3
18:45 - 19:00 Maya Spichal (France)
Impact of the nuclear envelope (NE) on telomere positioning and dynamics during interphase
19:00 - 19:15 Tom Kruitwagen (Switzerland), Juan Atilio Gerez, Paola Picotti, Yves Barral
Segregation of chromosomal and non-chromosomal DNA

Workshop 7: SGD-workshop

Timetable for Workshop7 – SGD workshop Saturday, August 31, 2013, 16:30 – 19:00, Lecture Hall: to be announced Chairs: Mike Cherry
Talks will be 15min + 5min discussion
16:30 – 16:50 Joseph Schacherer (France), Anne Friedrich, Paul Jung, Cyrielle Reisser
Population genomics of a protoploid yeast species: Saccharomyces kluyveri
16:50 – 17:10 Uros Petrovic (Slovenia), Tomaz Curk, Mojca Mattiazzi-Usaj
Guilt by similarity: genetic interaction and gene expression profiles reveal cellular roles of the multifunctional Izh2 protein
17:10 - 17:30 Volha Shapaval (Norway)
Fourier transform infrared spectroscopy for high-throughput phenotyping of Saccharomyces cerevisiae
17:30 – 17:50 Stacia R. Engel (USA), J. Michael Cherry
New modern era of yeast genomics: annotation of multiple Saccharomyces cerevisiae strains at the Saccharomyces Genome Database
17:50 – 18:10 Giltae Song (USA), J. Michael Cherry
Comparative analysis of Saccharomyces cerevisiae: integrating functional annotation with genetic variation
18:10 – 18:30 Maria Costanzo (USA)
Regulation Integrated into SGD, starting with Transcription Factors
18:30 – 19:00 SGD Presentation:
Online information and tools needed by the yeast community to empower discovery

Workshop 8: Transcription and RNP biogenesis

Timetable for Workshop8 – Transscription and RNP biogenesis Saturday, August 31, 16:30-18:15 Chairs: Markus T. Bohnsack
Talks will be 15min
16:30 - 16:45 Markus T. Bohnsack (Germany)
Introduction
16:45 - 17:00 W8-1: Philipp Merkl (Germany)
Yeast RNA Polymerase I transcription termination in vitro and in vivo
17:00 - 17:15 W8-2: Roman Martin (Germany)
RNA helicase function in yeast ribosome biogenesis
17:15 - 17:30 W8-3: Olga Puchta (UK)
Empirical fitness landscapes of the U3 snoRNA
17:30 - 17:45 W8-4: Markus Buchhaupt (Germany)
Identification of partial methylation at A100 in 18S rRNA of baker´s yeast reveals ribosome heterogeneity on the level of rRNA modification in eukaryotic cells
17:45 - 18:00 W8-5: Dominik M. Meinel (Germany)
Coupling of mRNA synthesis and export by direct binding of TREX to the phospho-CTD of RNA Polymerase II
18:00 - 18:15 W8-6: Alex Tuck (UK), David Tollervey
Messenger and long non-coding RNAs: dressed for the occasion?

Workshop 9: Yeast as a model for understanding disease mechanisms

Timetable for Workshop9 - Yeast as a model to understand disease mechanisms Monday, September 2, 2013, 16:30 - 19:00, Lecture Hall: to be announced Chairs: Roland Lill and Sandra Tenreiro
Talks will be 10min + 5min discussion Part I: Ageing/Neurodegenerative diseases
16:30 - 16:45 Martin Kupiec (Israel), Yaniv Harari, Gal-Hagit Romano, Eytan Ruppin, Roded Sharan
Environmental stresses disrupt telomere length homeostasis
16:45 - 17:00 Elisa Cabiscol (Spain), M. Alba Sorolla, Clara Nierga, Joaquim Ros
Sir2 plays a protective role against oxidative stress and protein aggregation in a yeast model of Huntington disease.
17:00 - 17:15 Emma L. Bastow (England), Michelle Rowe, Mark Howard, Daniel S. J. Tarrant, Campbell W. Gourlay, Mick F. Tuite
A yeast model for superoxide dismutase (SOD1) triggered amyotrophic lateral sclerosis (ALS)
17:15 - 17:30 Sandra Tenreiro (Portugal), Madalena M. Reimão-Pinto, Pedro Antas, José Rino, Meytal Waiss, Filipa Magalhães,Donata Wawrzycka, Diana Macedo, Mónica E. Cunha, Daniel Kaganovich, Tiago F. Outeiro
Harnessing the power of yeast to decipher the role of alpha-synuclein phosphorylation in Parkinson´s Disease
17:30 - 17:45 Hedieh Shahpasandzadeh (Germany), Blagovesta Popova, Gerhard Braus
Interplay of post-translational modificatios of a-synuclein in yeast model of Parkinson Disease
Part II: Mitochondrial and cytosolic RNA metabolism
17:45 - 18:00 Arianna Montanari (Italia), Mario Fazzi D'Orsi, Laura Frontali, Silvia Francisci
Catalytic activity of mt tRNA interactors is not required to rescue the defective phenotype of yeast mt tRNA mutations associated to diseases
18:00 - 18:15 Raffael Schaffrath (Germany), Shanow Uthman, Christian Bär, Viktor Scheidt, Michael J. R. Stark
Novel Budding Yeast Genes for Diphthamide Synthesis and Diphtheria Toxicity
18:15 - 18:30 Fiona Alings (Germany), Sebastian A. Leidel
NCS2star links tRNA modification to pathogenic phenotypes in yeast
Part III: Disorders of Glycosylation
18:30 - 18:45 Pierre Morsomme (Belgium), Didier Demaegd, Anne-Sophie Colinet, Louis Gremillon, Dominique Legrand, Pascal Mariot, Edgar Peiter, Emile Van Schaftingen, Gert Matthijs, François Foulquier
A newly characterized Golgi-localized family of proteins is involved in calcium and pH homeostasis in yeast and human cells

Workshop 10: Wine and Beer Fermentation

Timetable for Workshop10 – Wine and Beer Fermentation Monday, September 02, 2013, 16:30 – 18:50, Lecture Hall: to be announced Chairs: Doris Rauhut, Jürg Gafner
Talks will be 8min + 2min discussion
16:30 – 16:40 Sylvie Dequin (France), Axelle Cadière, Bastien Serrano, Carole Camarasa, Frédéric Bigey
Enhanced production of volatile esters by adaptively evolved Saccharomyces cerevisiae wine yeasts
16:40 – 16:50 Andre Melo (Portugal), A.R. Pereira, S. Santos, S.R. Sousa, M. Coimbra, M.A. Santos, A.C. Gomes, S. Rocha
Wild yeasts in the wine: discovering their phenotypic biodiversity
16:50 – 17:00 Christian von Wallbrunn (Germany), Daniel Gerhards, Mareike Wenning, Sigfried Scherer
Identification of yeasts in microbial communities during the winemaking process by FTIR spectroscopy
17:00 – 17:10 Jana Kopecka (Czech Republic), Dagmar Matoulkova, Marketa Jelinkova, Jurgen Felsberg, Miroslav Nemec
Molecular characterization of brewing and wine yeast strains in the Czech Republic
17:10 – 17:20 Esther Gamero-Sandemetrio (Spain), Rocio Gómez, Helena Orozco, Cecilia Picazo, Agustín Aranda, Emilia Matallana
Naturally high antioxidant defenses prevent oxidative damages after wine yeast biomass dehydration and improve fermentative capacity
17:20 – 17:30 Juerg Gafner (Switzerland), Monika Volkan, David Drissner, Christian Weikert
Fructophilic yeast to cure stuck fermentations in alcoholic beverages
17:30 – 17:40 Christopher Walkey (Canada), Zongli Luo, Hennie van Vuuren
The transcription factor YML081Wp regulates acetic acid levels during wine fermentation by S. cerevisiae
17:40 – 17:50 Mohand Sadoudi (France), Sandrine Rousseaux, Hervé Alexandre, Raphaëlle Tourdot-Maréchal
Could the presence of non-Saccharomyces yeasts modulate acetate production in S. cerevisiae during alcoholic fermentation?
17:50 – 18:00 Agustín Aranda (Spain), Ana Sepulveda, Cecilia Picazo, Esther Gamero-Sandemetrio, Emilia Matallana, Helena Orozco
Lifespan-related genes regulate metabolite production during wine fermentation
18:00 – 18:10 Bernard Prior (South Africa), Samantha Fairbairn, Anita Smit, Dan Jacobson, Florian Bauer
Environmental stress and aroma production during wine fermentation
18:10 – 18:20 Miguel Roncoroni (New Zealand), Max Huang, Vladimir Jiranek, Richard Gardner
Mapping genes of oenological importance in commercial winemaking yeast
18:20 – 18:30 Patricia Fernandes (Brazil), Fernanda Bravim, Renan Vasconcelos, A. Alberto Fernandes
Cell wall composition and gene expression influencing Saccharomyces cerevisiae flocculation
18:30 – 18:40 Joaquin Christiaens (Belgium), Kevin Verstrepen
Flavour formation in yeast to promote dispersal through insect vectors
18:40 – 18:50 Doris Rauhut (Germany), Pattharaporn Srisamatthakarn, Maik Werner, Andreas Kapaklis, Armin Schüttler
Impact of yeast strain and nutrients on the formation of volatile sulphur compound in grape and passion fruit wines

Workshop 11: Synthetic yeast biology (Biotechnology)

Timetable for Workshop 11 - Synthetic yeast biology (Biotechnology) Monday, September 2, 2013, 16:30 - 19:10, Lecture Hall: to be announced Chairs: Elke Nevoigt and Rene Verwaal
Talks will be 15min + 5min discussion
16:30 - 16:50 Niels Kuijpers (Netherlands), Daniel Solis-Escalante, Lizanne Bosman, Marcel van den Broek, Jack T. Pronk, Jean-Marc Daran, Pascale Daran-Lapujade
A powerful and versatile platform for rapid cloning of synthetic pathways into yeast
16:50 - 17:10 Christof Taxis (Germany), Christian Renicke, Daniel Schuster, Svetlana Usherenko, Lars-Oliver Essen
A LOV2 domain-based optogenetic tool to control protein degradation and cellular function
17:10 - 17:30 Yoichiro Ito (Japan), Mamoru Yamanishi, Takashi Matsuyama
A genome-wide activity assessment of terminator regions in Saccharomyces cerevisiae provides a "terminatome" toolbox
17:30 - 17:50 Rene Verwaal (Netherlands), Ben den Dulk, Mickel Jansen, Zheng Zhao, Theo Geurts
Metabolic engineering of yeast for commercial production of succinic acid
17:50 - 18:10 Gotthard Kunze (Germany), Urs Hähnel, Jan Riechen, Sebastian Worch, Dagmara Jankowska, Anke Trautwein-Schult, Maria Schwarz, Keith Baronian
Arxula adeninivorans - suitable biocatalyst for new biotechnological products
18:10 - 18:30 Andriy Sibirny (Ukraine), Justyna Ruchala, Orest Hryniv, Charles Abbas, Kostyantyn Dmytruk, Olena Kurylenko
Construction of the effective high-temperature ethanol producers from xylose in Hansenula polymorpha
18:30 - 18:50 Daniel Solis Escalante (Netherlands), Nuria Barrajon Simancas, Niels Kuijpers, Jack T. Pronk, Jean-Marc Daran, Pascale Daran-Lapujade
A minimal set of glycolytic genes in Saccharomyces cerevisiae
18:50 - 19:10 Feline Benisch (Germany), Eckhard Boles
Establishing the Entner-Douderoff pathway (EDP) in S. cerevisiae: functional expression of KDPG aldolase

Workshop 12: Aging and apoptosis

Timetable for Workshop12 - Aging and apoptosis Monday, September 2, 2013, 16:30 - 19:10, Lecture Hall: to be announced Chairs: Birthe Fahrenkrog and Michael Polymenis
Talks will be 20min with a discussion after three talks
16:30 - 16:50 Michael Polymenis (USA), Chong He, Scott Tsuchiyama, Quynh Ngyen, Laura Caflisch, Brian Kennedy
Predicting and modulating aging from cell cycle phenotypes
16:50 - 17:10 Camille Paoletti (France), Gilles Charvin
Mechanism of asymmetrical segregation of HSP104 protein aggregates in budding yeast
17:10 - 17:30 Cecilia Picazo (Spain), Orozco Helena, Gamero-Sandemetrio Esther, Matallana Emilia, Aranda Agustin
Role of SAGA complex subunits in the control of autophagy and aging
17:30 - 17:50 Discussion
17:50 - 18:10 Birthe Fahrenkrog (Belgium), David Walter, Anja Matter
Loss of histone H3 methylation at lysine 4 triggers apoptosis in S. cerevisiae
18:10 - 18:30 Jason Sims (Italy), Valentina Tosato, Michael Breitenbach, Carlo V. Bruschi
Adaptation of S. cerevisiae for Chronological Life Span, Chromosome Instability and ROS levels, following BIT chromosome translocation
18:30 - 18:50 Srividya Sundararaman (USA), Alexey Karulin, Richard Caspell, Paul V. Lehmann
A simple, accurate, and high throughput suitable method to determine yeast viability and functionality
18:50 - 19:10 Discussion